«Думки матеріальні», «Головне – дуже захотіти, і ви обов’язково отримаєте бажане» – інтернет рясніє подібними фразами і порадами. Але чомусь багато мрій так і залишаються мріями, а заповітний журавель все ще літає у небі, відмовляючись йти в руки. Знайома ситуація? Давайте розберемося, в чому ж полягає секрет втілення мрії, і найпоширеніші причини, з яких наші цілі так і залишаються не досягнутими.

  1. Мрії та цілі живуть тільки в голові

Буває, що ми дуже сильно чогось хочемо. І навіть носимо ці думки в голові кілька днів або місяців, а потім… Вони розчиняються в потоці рутини. Ми все більше занурюємося в щоденні справи і завдання, і забуваємо про свою мрію.

Якщо мета не записана, значить, вона не існує. Але варто нам лише зафіксувати свої бажання на папері – і вони дійсно знаходять матеріальність. Причому в самому буквальному сенсі. Це вже не просто якась абстрактна субстанція, яка живе в голові. А цілком відчутні слова, до яких завжди можна повернутися і перечитати їх. Записуючи мету, ми намагаємося підібрати для них конкретне формулювання, в той час як в голові вони можуть існувати у досить розмитому вигляді.

  1. Мета не опрацьована в деталях

Часто цілі звучать досить просто: «я хочу…» І далі за списком: квартиру, машину, бізнес, сім’ю і т. д. Наші «хочу» можуть бути великими і маленькими, викликати у нас різні передчуття і відчуття. Тільки це зовсім не цілі. Це – мрії.

Прийнято вважати, що мрія – це щось глобальне і на все життя. Але насправді сенс будь-якої мрії – відображати бажане, те, чого у вас ще немає, але дуже хочеться. А ось, мета – це коли до мрії додаються конкретні деталі і ставиться визначений термін для одержання бажаного. Знаєте приказку: «Бійся своїх бажань, вони мають звичку здійснюватись»? Так от, це відноситься саме до тих цілей, для яких недостатньо детально опрацьованих деталей. Коли людина не має чіткого уявлення, як має виглядати кінцевий результат, до якого вона прагне, є ризик отримати не зовсім те, чого хотілось, а потім довго роздумувати, що ж з таким справдженим бажанням робити.

Крім того, для таких неопрацьованих цілей буває досить складно скласти план по їх досягненню. Рішення: описувати свої цілі максимально детально.

  1. Немає чітких термінів досягнення мети

У тайм-менеджменті є одне золоте правило: навіть наявність приблизного терміну для досягнення мети краще, ніж його повна відсутність. Іноді на шляху до мрії зустрічаються об’єктивні обставини, що вимагають змістити періоди виконання певних кроків. Але якщо є розуміння загального терміну досягнення мети, завжди легше зорієнтуватися, де можна взяти запас по часу, а де потрібно прискоритися, щоб укластися в загальний інтервал. Об’єктивно визначений термін досягнення бажаного забезпечить позитивний якір в майбутньому, який надихає вас рухатися вперед. Конкретні тимчасові рамки мобілізують, фокусують увагу і спонукає до виконання заданих дій в плані.

Але коли строків досягнення мети немає, ми ризикуємо піддатися спокусі – відтягнути початок свого руху до мрії. Адже будь-які нові дії завжди вимагають від нас певних додаткових зусиль. І ми починаємо відкладати запуск своїх планів до понеділка, початку нового місяця або року, за різними «поважними» причинами. Адже, насправді, яка різниця, ти отримаєш бажане зараз або через рік? Але з кожним днем, а тим більше – місяцем, стимулів до руху стає все менше, запал згасає. А мрія здається все менш досяжною і поступово переходить в розряд нездійснених. Таким чином, задаючи часові рамки досягнення своїх цілей, ви самі контролюєте себе на шляху до мрії.

Рішення: визначити загальні терміни досягнення цілей, і поставити тимчасові інтервали для кожного з проміжних кроків на шляху до них.

  1. Відсутній план руху до мети

Багато вважають, що план – це список дій, які необхідно зробити для досягнення мети. Але це не зовсім так. План – це перелік проміжних результатів, які потрібно отримати на конкретних етапах руху до мети. Коли велика мета розбивається на чіткі часові проміжки, і кожен з них передбачає наявність контрольного результату, це завжди підживлює бажання рухатися вперед. Довгий шлях до глобального результату може охолодити ваше завзяття, якщо ви не будете помічати своїх успіхів. У той час як досягнення заздалегідь визначених і більш доступних контрольних точок не тільки підтримає вашу мотивацію, але і дасть впевненість в тому, що ви рухаєтеся в чітко заданому напрямку.

Плануючи своє майбутнє, здається природним розгортати завдання покроково від цього моменту до моменту досягнення мети. Але насправді зручніше підходити навпаки: від майбутнього до теперішнього.

Приміром, якщо у вас є мета, до 2022 році стати власником триповерхового особняка з басейном, значить, непогано було б в 2021 році закласти фундамент цього будинку. А у 2020 році слід подбати про придбання земельної ділянки для забудови. У 2019 році потрібно володіти певною сумою грошей, якої буде достатньо для покупки цієї землі. А в 2018 році, відповідно знадобиться створити власний «земельний фонд», у який будуть надходити постійні відрахування певного розміру, і т. д. Розгортаючи плани таким чином, стає зрозуміло, в які строки і за яких конкретних результатів потрібно досягти, щоб прийти до мети. А рухаючись поступально від одного кроку до іншого – легко подолати внутрішні бар’єри перед глобальними цілями, які здаються невловимий.

Рішення: розробити покроковий план досягнення цілей із зазначенням проміжних результатів.

  1. Конфлікт цілей з різних областей життя

Не завжди наші мрії і цілі з різних сфер життя уживаються між собою. Ми можемо хотіти всього і відразу, але в цьому є підступ. Розпорошуючись одночасно на безліч напрямків, ми не досягаємо якихось цілей, або не встигаємо насолодитися своїм рухом до них. Одне з важливих завдань тайм-менеджменту – зробити так, щоб все, чого ми хочемо в своєму житті, відбувалося вчасно, і приносило задоволення від кожного процесу.

Найлегше наочно оцінити розстановку своїх цілей з різних областей життя з допомогою матричного плану. Це таблиця, яку можна скласти як на 10 років, так і на 1 рік. У горизонтальних клітинках вам необхідно відзначити часові проміжки: роки чи місяці відповідно. У вертикальних – визначити ключові галузі життя: бізнес, сімейна, громадська, особистісна, фізична, духовна. На перетинах ключової області та тимчасового проміжку розташуйте мету. Також позначте у відповідних клітинках проміжні результати на шляху до цих цілей. Після того як ви розмістите всі свої цілі в клітинках поля, ви можете помітити, що деякі з них будуть змагатися один з одним, накладаючись в одному інтервалі. Переміщаючи деякі з них за шкалою часу, ви створите комфортний для життя візерунок розташування різних цілей і завдань.